Aktualności (2015)
— 24.12.2015 — (Płocicz, Kujawsko-Pomorskie) ——————————————————————————
W wigilię Bożego Narodzenia Stefania Wieczorek z Płocicza obchodziła 106. urodziny. Najstarsza mieszkanka gminy, powiatu i jedna z najstarszych w województwie jest w znakomitej formie. Cieszy się każdym dniem i tryska humorem. Portal Najstarsipolacy.pl znów cytowany w prasie.
http://krajna.com.pl/a/106-lat-stefanii-wieczorek



„Dwieście lat” odśpiewali goście Józefie Białas, koniniance która kończy dziś 107 lat! To druga najstarsza mieszkanka miasta. Były kwiaty, tort i prezenty. W dniu urodzin Józefę Białas odwiedziły wnuki, prawnuki i praprawnuki. Najbliżsi życzyli jej wszystkiego co najlepsze. – Przez całe życie była bardzo zapracowana. Zawsze mało jadła, przeważnie gotowane. Jeszcze mając 102 lata była na weselu mojej wnuczki – opowiada Irena Skowrońska, synowa pani Józefy, która od lat opiekuje się teściową. Józefa Białas urodziła się w Barczygłowie. Urodziła siedmioro dzieci: sześciu synów i jedną córkę. Dziś cieszy się z 13 wnucząt, 13 prawnucząt oraz 6 praprawnucząt ( siódma praprawnuczka przyjdzie na świat w styczniu). Poza najbliższymi jubilatkę odwiedził Sebastian Łukaszewski, zastępca prezydenta Konina oraz Regina Raźna, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. – Pani Józefie życzymy 200 lat w zdrowiu – mówił wiceprezydent Łukaszewski, który wręczył jubilatce specjalny list gratulacyjny od prezydenta Józefa Nowickiego.
— 25.11.2015 — (Tarnowskie Góry, Śląskie) ——————————————————————————–
Wielkie wydarzenie w Tarnowskich Górach. 109. urodziny obchodziła najstarsza mieszkanka Województwa Śląskiego i trzecia najstarsza Polka, pani Stefania Zacharska (ur. 25.11.1906). Szacowną jubilatkę odwiedzili przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego oraz Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych, którego sędziwa jubilatka jest emerytowaną nauczycielką. Władze powiatowe reprezentował Sławomir Wilk, członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego. Wizytę pani Stefanii złożył także Wacław Jan Kroczek, korespondent Gerontology Research Group w Polsce.
Najstarsza tarnogórzanka, Stefania Zacharska, przyszła na świat w Stanisławowie. Była trzecim dzieckiem z sześciorga rodzeństwa. Kiedy miała 7 lat zaczęła uczęszczać do szkoły podstawowej. Kontynuowała naukę w gimnazjum Sióstr Urszulanek, a następnie uczęszczała do trzyletniego Seminarium Nauczycieli Rzemiosł w Rybniku również prowadzonego przez Siostry Urszulanki. Naukę w seminarium ukończyła egzaminem maturalnym oraz egzaminem sprawdzającym umiejętności praktyczne i zawodowe. Były to czasy wkrótce po I Wojnie Światowej i w kraju brakowało kadr nauczycielskich, a szczególnie nauczycieli zawodu. Aby mieć prawo nauczania zawodu i technologii trzeba było jeszcze odbyć dwuletnią praktykę zawodowo-dydaktyczną. Taką praktykę odbyła w Pracowni w Wyższej Szkole Zawodowej we Lwowie mającej prawo przysposabiania do zawodu nauczycielskiego. Po uzyskaniu dyplomu Nauczyciela Zawodu podjęła pracę w Prywatnym Gimnazjum Pani Pietraszkiewicz w Wilnie. Uczyła również w Gimnazjum Sióstr Benedyktynek w Wilnie. W 1938 zaczęła przygotowywać się do egzaminu kwalifikacyjnego dającego prawo do nauczania na stałym etacie również w szkołach państwowych jako nauczyciel dyplomowany. W okresie do wybuchu II Wojny Światowej pracowała w Żółkwii pod Lwowem. Był to okres wywózek inteligencji na Sybir. Cudem udało się jej przetrwać i uniknąć wywózki. Do Tarnowskich Gór przyjechała po wojnie, wraz ze swoją siostrą Zosią, która zresztą dożyła wieku 104 lat. Od razu pani Stefania rozpoczęła pracę w powstającej właśnie Szkole Odzieżowej. Pracowała w niej do 1972 roku.
— 24.11.2016 — (Wielmoża, Małopolskie) ————————————————————————————-
Z przykrością informujemy, że w dniu 19.10.2015, odeszła pani Marianna Marcińska (1906-2015) ze wsi Wielmoża, gmina Sułoszowa, powiat Kraków, ukończywszy 109 lat życia. Pani Marianna była najstarszą znaną mieszkanką Województwa Małopolskiego oraz drugą najstarszą znaną mieszkanką Polski ustępując wiekiem jedynie 110-letniej Jadwidze Szubartowicz z Lublina. Niech spoczywa w pokoju.
— 20.11.2016 — (Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie) ———————————————————————-
Z żalem informujemy, że 18.11.2015 zmarła pani Klara Zienkiewicz-Szydłowska (1909-2015), najstarsza znana mieszkanka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Klara Szydłowska-Zienkiewicz urodziła się 7 marca 1909 roku na Łotwie. Okresy wojenne spędziła w Wilnie i Rydze. Po wojnie na krótko przeprowadziła się do Białegostoku, później przyjechała do Bydgoszczy. Pani Klara została księgową w Narodowym Banku Polskim, w dziale dewiz. Z jej opowiadań wiemy, że kiedy zdrowie jej dopisywało, prowadziła bujne życie towarzyskie. W domu przy ul. Cieszkowskiego, gdzie mieszkała, drzwi się nie zamykały. Z przyjaciółmi grała w brydża, rozmawiała o literaturze – mówi Beata Meler. – Zawsze słynęła z elegancji i taktu. Stulatka z rozrzewnieniem wspomina wyjazdy do siostry i szwagra w Londynie, bale organizowane przez tamtejszą Polonię. – Opowiadała nam, że na jednym z takich rautów miała okazję rozmawiać z generałem Władysławem Andersem – mówi Meler. Pani Klara potrafiła też zaskoczyć rówieśników. Bez najbliższej rodziny przeżyła 72 lata, i kiedy już każdy myślał, że to się nie zmieni, nieoczekiwanie wyszła za mąż.
— 16.11.2016 — (Robczysko, Wielkopolskie) ——————————————————————————-
109. urodziny obchodził najstarszy Polak i najstarszy mieszkaniec Województwa Wielkopolskiego, pan Antoni Wojciechowski (ur. 15.11.1906).
Z tej okazji Dostojnemu Jubilatowi składamy serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia dalszych długich lat w zdrowiu i szczęściu rodzinnym. Osobiste życzenia Panu Antoniemu złożył Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak.
— 11.11.2015 — (Nowe Rybie, Małopolskie) ———————————————————————————–
108. urodziny obchodził pan Szczepan Kocęba (ur. 11.11.1907), najstarszy mężczyzna w Województwie Małopolskim i trzeci najstarszy Polak.
Najstarszy mieszkaniec naszego regionu to druh Szczepan Kocęba z Nowego Rybia (ur. 11.11.1907 r.), który jest nie tylko najstarszym mieszkańcem gminy Limanowa, ale prawdopodobnie najstarszym strażakiem ochotnikiem w Polsce. W tym roku, 11 listopada skończył 108 lat. Należy do ścisłego grona najstarszych obywateli Polski. W wieku 21 lat został wcielony do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Doskonale dzisiaj pamięta uroczystość wręczenia sztandaru dla tej Jednostki przez Prezydenta Ignacego Mościckiego w 1928 r na rynku w Nowym Sączu. Pobyt w 1 PSP wspomina jako ciężko – ciągła dyscyplina i szkolenia, a niestety wyżywienie marne. Po 6 miesiącach został skierowany do pełnienia służby w Korpusie Ochrony Pogranicza do Skały nad Zburczem. Natomiast wiosną w 1930 roku zakończył swoją służbę w stopniu kaprala. Zmobilizowany w 1939 r . przez WKU Tarnów trafia do Krakowa, a następnie wycofuje się wraz z wojskiem i koło Horyńca dostaje się do niewoli niemieckiej. W trakcie transportu do Niemiec na postoju pociągu w Bochni ucieka i pieszo dociera do domu w Nowym Rybiu. Po dotarciu do domu, wstępuje do partyzanckich oddziałów AK, gdzie wraz z innymi członkami oddziału wysadza mosty i rozkręca tory kolejowe. Po okupacji pracuje na własnym gospodarstwie, a w wolnych chwilach gra na weselach i innych uroczystościach, zarabiając pieniądze na utrzymanie rodziny. W 1956 roku jest współzałożycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Rybiu, której obecnie jest członkiem honorowym.
— 2.11.2015 — (Gniezno, Wielkopolskie) ———————————————————————————
106. urodziny obchodziła pani Wanda Gumienna, jedna z najstarszych Wielkopolanek.
Z najlepszymi życzeniami do najstarszej mieszkanki Pierwszej Stolicy wybrał się prezydent Gniezna Tomasz Budasz, w towarzystwie Mariusza Kabacińskiego, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Życzymy wszystkiego najlepszego!
— 16.10.2016 — (Lublin, Lubelskie)
Z wielką przyjemnością informuję, że w dniu 16. października 2015, pani Jadwiga Szubartowicz, mieszkanka miasta Lublin, świętowała swoje 110. urodziny jako 11. Polka we współczesnej historii, której wiek jest autentyczny ponad wszelką wątpliwość. W świetle obecnej wiedzy, pani Jadwiga Szubartowicz jest najstarszą żyjącą obywatelką Polski oraz pierwszą osobą, którą świętowała swój 110. jubileusz od czasów pani Aleksandry Dranki z miejscowości Harklowa (Województwo Podkarpackie), która ukończyła 110. lat 3. października 2013. Pani Jadwiga Szubartowicz jest również pierwszą rozpoznaną superstulatką w historii Województwa Lubelskiego i rekordzistką długowieczności Lubelszczyzny. W dniu tak wyjątkowego święta, życzenia wielmożnej Jubilatce złożyli: Wacław Jan Kroczek, korespondent Gerontology Research Group w Polsce oraz Jimmy Lindberg, korespondent Gerontology Research Group w Szwecji.
Jadwiga Szubartowicz urodziła się w Lublinie 16.10.1905. W 1917, jako 12-letnia dziewczynka przeżyła rewolucję bolszewicką kiedy przez kilka lat mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w Sankt Petersburgu, w Rosji. Po wojnie, powróciła do niepodległej Polski. W 1952 roku, poślubiła Antoniego Szubartowicza. Pracowała jako księgowa. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu, składamy najlepsze życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.
— 15.10.2015 — (Gąsawa, Kujawsko-Pomorskie) ————————————————————————
Władysława Musielska z Gąsawy ukończyła 106 lat. W ubiegły czwartek życzenia z okazji 106. urodzin złożył Dostojnej Jubilatce wójt Błażej Łabędzki wraz z pracownicą Urzędu Gminy w Gąsawie Anną Pietrzak. Ponadto Jubilatka otrzymała okolicznościowy adres i bukiet kwiatów. Krystyna Krygier, córka najstarszej mieszkanki gminy Gąsawa podkreśla, iż mama ma bogaty życiorys. W 1939 r. jej mąż walczył w wojnie obronnej, a później trafił do niewoli. Pani Władysława została wysiedlona z rodziną do Rabki. W 1946 r. wrócili do Gąsawy.
— 7.10.2015 — (Dąbrowa Tarnowska, Małopolskie) ———————————————————————
Pan Jan Rzeźniewski (ur. 7.10.1908) z Dąbrowy Tarnowskiej skończył 107 lat. Jest drugim najstarszym mężczyzną Małopolski. Z okazji urodzin, pana Jana odwiedził Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Pan Jan Rzeźniewski urodził się dnia 7 października 1908 r. w Smęgorzowie. Ukończył 8-letnie Gimnazjum w Dąbrowie Tarnowskiej, później przez 3,5 roku studiował w Kielcach. Zna grekę, łacinę, język niemiecki i podstawy języka hebrajskiego. Po wybuchu II wojny światowej został wcielony do wojska, udało mu się jednak uciec z transportu do ZSRR. Po długiej tułacze wrócił w rodzinne strony. W okresie okupacji Pan Jan pracując zawodowo wspierał AK i działał w konspiracji. Po wojnie krótko pracował w Technikum Rolniczym w Brniu, był kierownikiem internatu i uczył łaciny. Wraz z ks. Stanisławem Skirło ze Smęgorzowa założył Spółdzielnię Mleczarską w Smęgorzowie, gdzie pełnił funkcję prezesa. Przez wiele lat Pan Jan pracował w Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1942 r. zawarł małżeństwo z Zofią Ligęzą. Pan wychował 4 dzieci, doczekał się 9 wnuków i 11 prawnuków. Mimo 107 lat Pan Jan ciszy się dobrym zdrowiem, jest pogodny i optymistycznie nastawiony do życia. Zaskoczony wizytą gości nie ukrywał wzruszenia. Taki jubileusz to wielkie wydarzenie nie tylko w gminie i powiecie, ale również w całej Polsce. Osób, które dożyły tak sędziwego wieku w naszym kraju jest niewiele. Mający 107 lat Jan Rzeźniewski jest 19. najstarszą osobą obecnie żyjącą w Polce. Licząc samych mężczyzn zajmuje 3. miejsce w kraju w gronie Dostojnych Jubilatów. Jest także na 5. pozycji wśród najstarszych Małopolan. Pan Jan Rzeźniewski jest najstarszym mieszkańcem w historii naszej gminy.
— 6.10.2015 — (Skarżysko-Kamienna, Świętokrzyskie) —————————————————————–
Informujemy, że 106-letnia pani Pelagia Miller-Sztefko (ur. 10.02.1909) została rozpoznana jako najstarsza mieszkanka Województwa Świętokrzyskiego.
Długowieczność pani Pelagia Sztefko ze Skarżyska-Kamiennej zawdzięcza pogodzie ducha i skromnemu odżywianiu. Jest przekonana, że żyje tak długo, bo żyła i żyje skromnie. Stanowczo twierdzi, że bardzo lubi ludzi, rozumie biednych i nieszczęśliwych. Życzymy dużo zdrowia!
— 5.10.2015 — (Oksa, Świętokrzyskie) ————————————————————————————-
Z żalem informuję, że pani Marianna Jaskólska (1907-2015) z gminy Oksa, najstarsza mieszkanka Województwa Świętokrzyskiego i jedna z najstarszych Polek zmarła 23.09.2015 osiągnąwszy wiek 108 lat i 7 miesięcy. Niech spoczywa w pokoju.
— 29.09.2015 — (Konin, Wielkopolskie) ————————————————————————————
Najstarsza mieszkanka Konina, pani Franciszka Tupiak ukończyła 108 lat. Jest najstarszą żyjącą kobietą w Województwie Wielkopolskim, ustępując wiekiem jedynie Antoniemu Wojciechowskiemu z powiatu Leszno.
— 28.09.2015 — (Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie) ————————————————————————
Najstarsza mieszkanka Olsztyna i jedna z najstarszych w Województwie Warmińsko-Mazurskim, pani Genowefa Szmidt ukończyła 106 lat. Pani Genowefa pochodzi z Wileńszczyzny, w 1929 roku zdała maturę w Wilnie u sióstr Benedyktynek. Do Olsztyna przyjechała zaraz po wojnie. Jej recepta na długowieczność to miód z cytryną i dużo życzliwości – do świata i ludzi. Wszystkiego najlepszego!
— 8.09.2015 — (Dobryniów-Kolonia, Lubelskie) —————————————————————————
Pani Marianna jest w dobrym zdrowiu i formie, cieszy się z każdego dnia. Całe życie, już od dziecka ciężko pracowała na roli. Zawsze pogodna, życzliwa, ale i wymagająca matka 4 dzieci. Urodzona i wychowana w rodzinie podoficera carskiego, w gronie dziewięciorga rodzeństwa, przeżyła zabory oraz I i II wojnę światową. Marianna Błaziak ukończyła 106 lat. Wszystkiego najlepszego!
— 15.09.2015 — (Wrocław, Dolnośląskie) ———————————————————————————–
Pani Maria Olszowska z Wrocławia ukończyła 108 lat. Huczne urodziny zorganizowali jej we wtorek osiedlowi radni. Została honorowym obywatelem osiedla Plac Grunwaldzki.
Pani Maria pochodzi z Huculszczyzny, urodziła się we wrześniu 1907 roku, a na Dolny Śląsk z rodzicami i córką przyjechała w 1946 roku. Osiedlili się w Obornikach Śląskich, które opuściła już na emeryturze, przeprowadzając się do córki Stanisławy, do Wrocławia. Uwielbia czytać (biografie, bo trzeba wiedzieć, co niesie rzeczywistość) i szydełkować (właśnie skończyła robić piękny obrus). Doczekała się nawet praprawnuka, a jej receptą na 108. urodziny jest optymizm.
— 5.09.2015 — (Buk, Wielkopolskie) ——————————————————————————————-
Władysława Gorzaniak (1908-2015)
— 4.09.2015 — (Łodygowice, Śląskie) ——————————————————————————————
Z żalem informujemy, że najstarsza mieszkanka Podbeskidzia, pani Julia Loranc (1909-2015) zmarła w wieku 106 lat. Niech spoczywa w pokoju.
— 2.09.2015 — (Gliwice, Śląskie)
Z żalem informujemy, że trzecia najstarsza znana mieszkanka Województwa Śląskiego, pani Stefania Ślusarczyk (1907-2015) zmarła w wieku 108 lat.
Stefania Ślusarczyk urodziła się 29 czerwca 1907 roku na Litwie (w pobliżu Wilna). Jako nastoletnia dziewczyna znalazła zatrudnienie w Pińsku „u Singera”. Nie wyjawiła swojego wieku i dzięki temu mogła zająć się sprzedażą maszyn do szycia i nauką ich obsługi. W 1929 roku wyszła za mąż. Jej wybranek pochodził spod Piotrkowa, był kombatantem wojny polsko-bolszewickiej i pracował w policji. Urodziła 2 synów. Rodzinny spokój przerwał jednak wybuch II wojny światowej. Ukrywali się z obawy przed wywózką na Syberię. Mąż pani Stefanii został nawet aresztowany, ale udało mu się uniknąć zesłania. W końcu nielegalnie przeprawili się przez Bug i zamieszkali w Wojciechowie koło Radomia. Tam przeżyli wojnę. Szukając pracy, w 1946 roku przywędrowali na Śląsk. Mąż pani Stefanii znalazł posadę w ZUS-ie, a ona zajęła się prowadzeniem domu. Doczekała się 3 wnuków i 8 prawnuków. Od 25 lat jest wdową. Przez wiele lat szyła i haftowała, ale jej największą pasją okazało się pielęgnowanie ogrodu działkowego. W kompleksie POD „Krakowianka” została działkowiczką z najdłuższym stażem. Jeszcze w wieku 90 lat zajmowała się swoim ogródkiem.