Aktualności (2015)

— 24.12.2015 — (Płocicz, Kujawsko-Pomorskie) ——————————————————————————

W wigilię Bożego Narodzenia Stefania Wieczorek z Płocicza obchodziła 106. urodziny. Najstarsza mieszkanka gminy, powiatu i jedna z najstarszych w województwie jest w znakomitej formie. Cieszy się każdym dniem i tryska humorem. Portal Najstarsipolacy.pl znów cytowany w prasie.

http://krajna.com.pl/a/106-lat-stefanii-wieczorek

106 lat Stefanii Wieczorek

Stefania Wieczorek urodziła się w Augustowie 24 grudnia 1909 roku. Dzieciństwo i młodość spędziła w Radomiu, gdzie w 1932 roku poślubiła Antoniego Wieczorka. Małżeństwem byli ponad pół wieku. Wychowali 3 synów: Zbysława, Adama i Jana oraz córkę Krystynę. W Płociczu Wieczorkowie pojawili się po wojnie i tutaj prowadzili gospodarstwo rolne. Pani Stefania przeżyła śmierć męża i wszystkich swoich dzieci. Ma wiele wnuków i prawnuków. Uwielbia przyrodę i kwiaty. Jubilatka jest w dobrej kondycji fizycznej. Sama ulepiła wszystkie pierogi na kolację wigilijną. – Babcia jest samowystarczalna. Wszystkie podstawowe czynności potrafi zrobić sama – mówi wnuczka. Od kilku lat w dniu urodzin odwiedzamy panią Stefanię Wieczorek w jej domu w Płociczu. W tym roku z koszem prezentów przyjechał do niej burmistrz Kamienia Wojciech Głomski w asyście sekretarz gminy Danuty Leboda i dyrektor OPS Zofii Krzemińskiej.  Według rankingu najstarszych Polaków (www.najstarsipolacy.pl) Pani Stefania Wieczorek jest trzecią najstarszą mieszkanką województwa kujawsko-pomorskiego. Józef Żurek z Czarnowa i Władysława Musielska z Gąsawy są od niej starsi o kilka miesięcy.
— 23.12.2015 — (Kuchary, Mazowieckie) ————————————————————————————-
Najstarsza znana mieszkanka Województwa Mazowieckiego, pani Józefa Piotrowska ukończyła 109 lat.
Artykuł
W maju panią Józefę, najstarszą parafiankę Diecezji Płockiej, odwiedził biskup Piotr Libera. Najlepsze życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.
— 15.12.2015 — (Nowe Rybie, Małopolskie) ——————————————————————————–
Z przykrością informujemy, że najstarszy mężczyzna Województwa Małopolskiego i trzeci najstarszy w Polsce, pan Szczepan Kocęba (1907-2015) zmarł w wieku 108 lat.
W wieku 108 lat w limanowskim szpitalu odszedł Szczepan Kocęba. 23 listopada obchodził 108. urodziny. Był najstarszym mieszkańcem powiatu limanowskiego. Przez całe życie cieszył się dobrym zdrowiem. Problemy zaczęły się niedawno, dlatego na polecenie lekarza po 95 latach rzucił palenie. Szczepan Kocęba mieszkał wraz z synem Lucjanem i jego żoną Danielą. Miał jeszcze czworo dzieci: Marię, Mariana, Stanisława i Władysława. Doczekał się 12 wnuków, kilkudziesięciu prawnucząt i kilkunastu praprawnuków. Pracował głównie na roli, ale jak sam podkreślał, w zasadzie robił wszystko. Nieobce były mu stolarka czy szewstwo. Gdy miał 14 lat, zaczął grać na guzikówce (rodzaj akordeonu). Przeżył dwie wojny światowe. W 1928 r. zaczął służbę w 1. Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Został tam pomocnikiem celowniczego ciężkiego karabinu maszynowego. Często wracał do wspomnień z tego okresu, zwłaszcza chwili, w której na rynku w Nowym Sączu prezydent Ignacy Mościcki wręczył sztandar jego jednostce. Później służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. Wstąpił też do AK, gdzie wraz z innymi członkami swojego oddziału wysadzał mosty i rozkręcał tory kolejowe. Po wojnie był jednym z założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Rybiu.

Artykuł

— 10.12.2015 — (Konin, Wielkopolskie) ————————————————————————————–
Trzecia najstarsza mieszkanka Województwa Wielkopolskiego, pani Józefa Białas ukończyła 107 lat! Pani Józefa jest drugą najstarszą Koninianką obok 108-letniej Franciszki Tupiak (ur. 29.09.1907).
Artykuł
Świętowali 107 urodziny jednej z dwóch najstarszych koninianek

„Dwieście lat” odśpiewali goście Józefie Białas, koniniance która kończy dziś 107 lat! To druga najstarsza mieszkanka miasta. Były kwiaty, tort i prezenty. W dniu urodzin Józefę Białas odwiedziły wnuki, prawnuki i praprawnuki. Najbliżsi życzyli jej wszystkiego co najlepsze. – Przez całe życie była bardzo zapracowana. Zawsze mało jadła, przeważnie gotowane. Jeszcze mając 102 lata była na weselu mojej wnuczki – opowiada Irena Skowrońska, synowa pani Józefy, która od lat opiekuje się teściową. Józefa Białas urodziła się w Barczygłowie. Urodziła siedmioro dzieci: sześciu synów i jedną córkę. Dziś cieszy się z 13 wnucząt, 13 prawnucząt oraz 6 praprawnucząt ( siódma praprawnuczka przyjdzie na świat w styczniu). Poza najbliższymi jubilatkę odwiedził Sebastian Łukaszewski, zastępca prezydenta Konina oraz Regina Raźna, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. – Pani Józefie życzymy 200 lat w zdrowiu – mówił wiceprezydent Łukaszewski, który wręczył jubilatce specjalny list gratulacyjny od prezydenta Józefa Nowickiego.  

— 25.11.2015 — (Tarnowskie Góry, Śląskie) ——————————————————————————–

Wielkie wydarzenie w Tarnowskich Górach. 109. urodziny obchodziła najstarsza mieszkanka Województwa Śląskiego i trzecia najstarsza Polka, pani Stefania Zacharska (ur. 25.11.1906). Szacowną jubilatkę odwiedzili przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego oraz Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych, którego sędziwa jubilatka jest emerytowaną nauczycielką. Władze powiatowe reprezentował Sławomir Wilk, członek Zarządu Powiatu Tarnogórskiego. Wizytę pani Stefanii złożył także Wacław Jan Kroczek, korespondent Gerontology Research Group w Polsce.

Artykuł

Posted Image

Najstarsza tarnogórzanka, Stefania Zacharska, przyszła na świat w Stanisławowie. Była trzecim dzieckiem z sześciorga rodzeństwa. Kiedy miała 7 lat zaczęła uczęszczać do szkoły podstawowej. Kontynuowała naukę w gimnazjum Sióstr Urszulanek, a następnie uczęszczała do trzyletniego Seminarium Nauczycieli Rzemiosł w Rybniku również prowadzonego przez Siostry Urszulanki. Naukę w seminarium ukończyła egzaminem maturalnym oraz egzaminem sprawdzającym umiejętności praktyczne i zawodowe. Były to czasy wkrótce po I Wojnie Światowej i w kraju brakowało kadr nauczycielskich, a szczególnie nauczycieli zawodu. Aby mieć prawo nauczania zawodu i technologii trzeba było jeszcze odbyć dwuletnią praktykę zawodowo-dydaktyczną. Taką praktykę odbyła w Pracowni w Wyższej Szkole Zawodowej we Lwowie mającej prawo przysposabiania do zawodu nauczycielskiego. Po uzyskaniu dyplomu Nauczyciela Zawodu podjęła pracę w Prywatnym Gimnazjum Pani Pietraszkiewicz w Wilnie. Uczyła również w Gimnazjum Sióstr Benedyktynek w Wilnie. W 1938 zaczęła przygotowywać się do egzaminu kwalifikacyjnego dającego prawo do nauczania na stałym etacie również w szkołach państwowych jako nauczyciel dyplomowany. W okresie do wybuchu II Wojny Światowej pracowała w Żółkwii pod Lwowem. Był to okres wywózek inteligencji na Sybir. Cudem udało się jej przetrwać i uniknąć wywózki. Do Tarnowskich Gór przyjechała po wojnie, wraz ze swoją siostrą Zosią, która zresztą dożyła wieku 104 lat. Od razu pani Stefania rozpoczęła pracę w powstającej właśnie Szkole Odzieżowej. Pracowała w niej do 1972 roku.

— 24.11.2016 — (Wielmoża, Małopolskie) ————————————————————————————-

Z przykrością informujemy, że w dniu 19.10.2015, odeszła pani Marianna Marcińska (1906-2015) ze wsi Wielmoża, gmina Sułoszowa, powiat Kraków, ukończywszy 109 lat życia. Pani Marianna była najstarszą znaną mieszkanką Województwa Małopolskiego oraz drugą najstarszą znaną mieszkanką Polski ustępując wiekiem jedynie 110-letniej Jadwidze Szubartowicz z Lublina. Niech spoczywa w pokoju.

— 20.11.2016 — (Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie) ———————————————————————-

Z żalem informujemy, że 18.11.2015 zmarła pani Klara Zienkiewicz-Szydłowska (1909-2015), najstarsza znana mieszkanka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Artykuł

Posted Image

Klara Szydłowska-Zienkiewicz urodziła się 7 marca 1909 roku na Łotwie. Okresy wojenne spędziła w Wilnie i Rydze. Po wojnie na krótko przeprowadziła się do Białegostoku, później przyjechała do Bydgoszczy. Pani Klara została księgową w Narodowym Banku Polskim, w dziale dewiz. Z jej opowiadań wiemy, że kiedy zdrowie jej dopisywało, prowadziła bujne życie towarzyskie. W domu przy ul. Cieszkowskiego, gdzie mieszkała, drzwi się nie zamykały. Z przyjaciółmi grała w brydża, rozmawiała o literaturze – mówi Beata Meler. – Zawsze słynęła z elegancji i taktu. Stulatka z rozrzewnieniem wspomina wyjazdy do siostry i szwagra w Londynie, bale organizowane przez tamtejszą Polonię. – Opowiadała nam, że na jednym z takich rautów miała okazję rozmawiać z generałem Władysławem Andersem – mówi Meler. Pani Klara potrafiła też zaskoczyć rówieśników. Bez najbliższej rodziny przeżyła 72 lata, i kiedy już każdy myślał, że to się nie zmieni, nieoczekiwanie wyszła za mąż.

— 16.11.2016 — (Robczysko, Wielkopolskie) ——————————————————————————-

109. urodziny obchodził najstarszy Polak i najstarszy mieszkaniec Województwa Wielkopolskiego, pan Antoni Wojciechowski (ur. 15.11.1906).

jubilat

Artykuł

Z tej okazji Dostojnemu Jubilatowi składamy serdeczne gratulacje oraz najlepsze życzenia dalszych długich lat w zdrowiu i szczęściu rodzinnym. Osobiste życzenia Panu Antoniemu złożył Starosta Leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

— 11.11.2015 — (Nowe Rybie, Małopolskie) ———————————————————————————–

108. urodziny obchodził pan Szczepan Kocęba (ur. 11.11.1907), najstarszy mężczyzna w Województwie Małopolskim i trzeci najstarszy Polak.

Posted Image

Artykuł

Najstarszy mieszkaniec naszego regionu to  druh Szczepan Kocęba z Nowego Rybia (ur. 11.11.1907 r.), który jest nie tylko najstarszym mieszkańcem gminy Limanowa, ale prawdopodobnie najstarszym strażakiem ochotnikiem w Polsce. W tym roku, 11 listopada skończył 108 lat. Należy do ścisłego grona najstarszych obywateli Polski. W wieku 21 lat został wcielony do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Doskonale dzisiaj pamięta uroczystość wręczenia sztandaru dla tej Jednostki  przez Prezydenta Ignacego Mościckiego w 1928 r na rynku w Nowym Sączu. Pobyt  w 1 PSP  wspomina jako ciężko – ciągła dyscyplina i szkolenia, a niestety wyżywienie marne. Po 6 miesiącach został skierowany do pełnienia służby w Korpusie Ochrony Pogranicza do Skały nad Zburczem. Natomiast wiosną w 1930 roku zakończył swoją służbę w stopniu kaprala. Zmobilizowany w 1939 r . przez WKU Tarnów trafia do Krakowa, a następnie wycofuje się wraz z wojskiem i koło Horyńca dostaje się do niewoli niemieckiej. W trakcie transportu do Niemiec na postoju pociągu w Bochni ucieka i pieszo dociera do domu w Nowym Rybiu. Po dotarciu do domu, wstępuje do partyzanckich oddziałów AK, gdzie wraz z innymi członkami oddziału wysadza mosty i rozkręca tory kolejowe. Po okupacji pracuje na własnym gospodarstwie, a w wolnych chwilach gra na weselach i innych uroczystościach, zarabiając pieniądze na utrzymanie rodziny. W 1956 roku jest współzałożycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Rybiu, której obecnie jest członkiem honorowym.

— 2.11.2015 — (Gniezno, Wielkopolskie) ———————————————————————————

106. urodziny obchodziła pani Wanda Gumienna, jedna z najstarszych Wielkopolanek.

Artykuł

Z najlepszymi życzeniami do najstarszej mieszkanki Pierwszej Stolicy wybrał się prezydent Gniezna Tomasz Budasz, w towarzystwie Mariusza Kabacińskiego, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Życzymy wszystkiego najlepszego!

— 16.10.2016 — (Lublin, Lubelskie)

Z wielką przyjemnością informuję, że w dniu 16. października 2015, pani Jadwiga Szubartowicz, mieszkanka miasta Lublin, świętowała swoje 110. urodziny jako 11. Polka we współczesnej historii, której wiek jest autentyczny ponad wszelką wątpliwość. W świetle obecnej wiedzy, pani Jadwiga Szubartowicz jest najstarszą żyjącą obywatelką Polski oraz pierwszą osobą, którą świętowała swój 110. jubileusz od czasów pani Aleksandry Dranki z miejscowości Harklowa (Województwo Podkarpackie), która ukończyła 110. lat 3. października 2013. Pani Jadwiga Szubartowicz jest również pierwszą rozpoznaną superstulatką w historii Województwa Lubelskiego i rekordzistką długowieczności Lubelszczyzny. W dniu tak wyjątkowego święta, życzenia wielmożnej Jubilatce złożyli: Wacław Jan Kroczek, korespondent Gerontology Research Group w Polsce oraz Jimmy Lindberg, korespondent Gerontology Research Group w Szwecji.

Posted Image

Artykuł

Jadwiga Szubartowicz urodziła się w Lublinie 16.10.1905. W 1917, jako 12-letnia dziewczynka przeżyła rewolucję bolszewicką kiedy przez kilka lat mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w Sankt Petersburgu, w Rosji. Po wojnie, powróciła do niepodległej Polski. W 1952 roku, poślubiła Antoniego Szubartowicza. Pracowała jako księgowa. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu, składamy najlepsze życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.

— 15.10.2015 — (Gąsawa, Kujawsko-Pomorskie) ————————————————————————

Władysława Musielska z Gąsawy ukończyła 106 lat. W ubiegły czwartek życzenia z okazji 106. urodzin złożył Dostojnej Jubilatce wójt Błażej Łabędzki wraz z pracownicą Urzędu Gminy w Gąsawie Anną Pietrzak. Ponadto Jubilatka otrzymała okolicznościowy adres i bukiet kwiatów. Krystyna Krygier, córka najstarszej mieszkanki gminy Gąsawa podkreśla, iż mama ma bogaty życiorys. W 1939 r. jej mąż walczył w wojnie obronnej, a później trafił do niewoli. Pani Władysława została wysiedlona z rodziną do Rabki. W 1946 r. wrócili do Gąsawy.

Artykuł

— 7.10.2015 — (Dąbrowa Tarnowska, Małopolskie) ———————————————————————

Pan Jan Rzeźniewski (ur. 7.10.1908) z Dąbrowy Tarnowskiej skończył 107 lat. Jest drugim najstarszym mężczyzną Małopolski. Z okazji urodzin, pana Jana odwiedził Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Artykuł

Pan Jan Rzeźniewski urodził się dnia 7 października 1908 r. w Smęgorzowie. Ukończył 8-letnie Gimnazjum w Dąbrowie Tarnowskiej, później przez 3,5 roku studiował w Kielcach. Zna grekę, łacinę, język niemiecki i podstawy języka hebrajskiego. Po wybuchu II wojny światowej został wcielony do wojska, udało mu się jednak uciec z transportu do ZSRR. Po długiej tułacze wrócił w rodzinne strony. W okresie okupacji Pan Jan pracując zawodowo wspierał AK i działał w konspiracji. Po wojnie krótko pracował w Technikum Rolniczym w Brniu, był kierownikiem internatu i uczył łaciny. Wraz z ks. Stanisławem Skirło ze Smęgorzowa założył Spółdzielnię Mleczarską w Smęgorzowie, gdzie pełnił funkcję prezesa. Przez wiele lat Pan Jan pracował w Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Dąbrowie Tarnowskiej. W 1942 r. zawarł małżeństwo z Zofią Ligęzą. Pan wychował 4 dzieci, doczekał się 9 wnuków i 11 prawnuków. Mimo 107 lat Pan Jan ciszy się dobrym zdrowiem, jest pogodny i optymistycznie nastawiony do życia. Zaskoczony wizytą gości nie ukrywał wzruszenia. Taki jubileusz to wielkie wydarzenie nie tylko w gminie i powiecie, ale również w całej Polsce. Osób, które dożyły tak sędziwego wieku w naszym kraju jest niewiele. Mający 107 lat Jan Rzeźniewski jest 19. najstarszą osobą obecnie żyjącą w Polce. Licząc samych mężczyzn zajmuje 3. miejsce w kraju w gronie Dostojnych Jubilatów. Jest także na 5. pozycji wśród najstarszych Małopolan. Pan Jan Rzeźniewski jest najstarszym mieszkańcem w historii naszej gminy.

— 6.10.2015 — (Skarżysko-Kamienna, Świętokrzyskie) —————————————————————–

Informujemy, że 106-letnia pani Pelagia Miller-Sztefko (ur. 10.02.1909) została rozpoznana jako najstarsza mieszkanka Województwa Świętokrzyskiego.

Artykuł

Długowieczność pani Pelagia Sztefko ze Skarżyska-Kamiennej zawdzięcza pogodzie ducha i skromnemu odżywianiu. Jest przekonana, że żyje tak długo, bo żyła i żyje skromnie. Stanowczo twierdzi, że bardzo lubi ludzi, rozumie biednych i nieszczęśliwych. Życzymy dużo zdrowia!

— 5.10.2015 — (Oksa, Świętokrzyskie) ————————————————————————————-

Z żalem informuję, że pani Marianna Jaskólska (1907-2015) z gminy Oksa, najstarsza mieszkanka Województwa Świętokrzyskiego i jedna z najstarszych Polek zmarła 23.09.2015 osiągnąwszy wiek 108 lat i 7 miesięcy. Niech spoczywa w pokoju.

Artykuł

Posted Image

— 29.09.2015 — (Konin, Wielkopolskie) ————————————————————————————

Najstarsza mieszkanka Konina, pani Franciszka Tupiak ukończyła 108 lat. Jest najstarszą żyjącą kobietą w Województwie Wielkopolskim, ustępując wiekiem jedynie Antoniemu Wojciechowskiemu z powiatu Leszno.

Posted Image

— 28.09.2015 — (Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie) ————————————————————————

Najstarsza mieszkanka Olsztyna i jedna z najstarszych w Województwie Warmińsko-Mazurskim, pani Genowefa Szmidt ukończyła 106 lat. Pani Genowefa pochodzi z Wileńszczyzny, w 1929 roku zdała maturę w Wilnie u sióstr Benedyktynek. Do Olsztyna przyjechała zaraz po wojnie. Jej recepta na długowieczność to miód z cytryną i dużo życzliwości – do świata i ludzi. Wszystkiego najlepszego!

Artykuł

Posted Image

— 8.09.2015 — (Dobryniów-Kolonia, Lubelskie) —————————————————————————

Pani Marianna jest w dobrym zdrowiu i formie, cieszy się z każdego dnia. Całe życie, już od dziecka ciężko pracowała na roli. Zawsze pogodna, życzliwa, ale i wymagająca matka 4 dzieci. Urodzona i wychowana w rodzinie podoficera carskiego, w gronie dziewięciorga rodzeństwa, przeżyła zabory oraz I i II wojnę światową. Marianna Błaziak ukończyła 106 lat. Wszystkiego najlepszego!

Artykuł

Posted Image

 

— 15.09.2015 — (Wrocław, Dolnośląskie) ———————————————————————————–

Pani Maria Olszowska z Wrocławia ukończyła 108 lat. Huczne urodziny zorganizowali jej we wtorek osiedlowi radni. Została honorowym obywatelem osiedla Plac Grunwaldzki.

Pani Maria pochodzi z Huculszczyzny, urodziła się we wrześniu 1907 roku, a na Dolny Śląsk z rodzicami i córką przyjechała w 1946 roku. Osiedlili się w Obornikach Śląskich, które opuściła już na emeryturze, przeprowadzając się do córki Stanisławy, do Wrocławia. Uwielbia czytać (biografie, bo trzeba wiedzieć, co niesie rzeczywistość) i szydełkować (właśnie skończyła robić piękny obrus). Doczekała się nawet praprawnuka, a jej receptą na 108. urodziny jest optymizm.

Artykuł

Posted Image

— 5.09.2015 — (Buk, Wielkopolskie) ——————————————————————————————-

Władysława Gorzaniak (1908-2015)

http://wrzucaj.net/images/2015/09/05/13VJAg.png

— 4.09.2015 — (Łodygowice, Śląskie) ——————————————————————————————

Z żalem informujemy, że najstarsza mieszkanka Podbeskidzia, pani Julia Loranc (1909-2015) zmarła w wieku 106 lat. Niech spoczywa w pokoju.

Artykuł

— 2.09.2015 — (Gliwice, Śląskie)

Z żalem informujemy, że trzecia najstarsza znana mieszkanka Województwa Śląskiego, pani Stefania Ślusarczyk (1907-2015) zmarła w wieku 108 lat.

Stefania Ślusarczyk urodziła się 29 czerwca 1907 roku na Litwie (w pobliżu Wilna). Jako nastoletnia dziewczyna znalazła zatrudnienie w Pińsku „u Singera”. Nie wyjawiła swojego wieku i dzięki temu mogła zająć się sprzedażą maszyn do szycia i nauką ich obsługi. W 1929 roku wyszła za mąż. Jej wybranek pochodził spod Piotrkowa, był kombatantem wojny polsko-bolszewickiej i pracował w policji. Urodziła 2 synów. Rodzinny spokój przerwał jednak wybuch II wojny światowej. Ukrywali się z obawy przed wywózką na Syberię. Mąż pani Stefanii został nawet aresztowany, ale udało mu się uniknąć zesłania. W końcu nielegalnie przeprawili się przez Bug i zamieszkali w Wojciechowie koło Radomia. Tam przeżyli wojnę. Szukając pracy, w 1946 roku przywędrowali na Śląsk. Mąż pani Stefanii znalazł posadę w ZUS-ie, a ona zajęła się prowadzeniem domu. Doczekała się 3 wnuków i 8 prawnuków. Od 25 lat jest wdową. Przez wiele lat szyła i haftowała, ale jej największą pasją okazało się pielęgnowanie ogrodu działkowego. W kompleksie POD „Krakowianka” została działkowiczką z najdłuższym stażem. Jeszcze w wieku 90 lat zajmowała się swoim ogródkiem.

Artykuł

Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na stosowanie przez nas plików cookies - pliki cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.